POSTUAR NGA HDFASHION / 13 Mars 2024

Hyni në shtëpi: Loewe Vjeshtë-Dimër 2024 nga Jonathan W. Anderson

Për vjeshtë-dimër 2024, Jonathan W. Anderson i bën homazh veprave të Albert York-ut, duke e kthyer hapësirën e shfaqjes në një shtëpi tipike britanike dhe duke festuar momentin aktual të të qenurit gjallë.

Loewe është një shtëpi elektrike prej lëkure, kështu që koleksioni përfshinte disa bluza nappa të veshura me kapak, një kapuç me gëzof dhe xhaketa aviatorësh lëkure. Koleksioni paraqiti një version të rishikuar të çantës më të shitur Squeeze. Lozonjare dhe e guximshme, aksesori i kultit mori një ndryshim artistik, të zbukuruar me zogj qiellorë ose një qen, të qëndisur në mikro-rruaza.

Jonathan W. Anderson pëlqen të luajë me nocionin e gjinisë, pra një bollëk xhaketash apo palltosh shumë të gjata, pantallona të këqia dhe pizhame. Në prapaskenë ai vuri në dukje se Princi Harry ishte një nga burimet e tij të frymëzimit dhe se si duhej të vishej gjithmonë për klasat e tij të shkollës me konvikt. Askush nuk mban dukje të ngjashme, gjithsesi, përveç anëtarëve të familjes mbretërore, ndaj ishte një sfidë për ta bërë atë të funksiononte në një kontekst të ri të modës. Epo, keqbërja e menaxhuar, pjesët dukeshin në mënyrë të papërmbajtshme Loewe.

Të gjithë e dinë se Jonathan W. Anderson ka një pasion për artin. Kështu që ishte e natyrshme që ai të transformonte hapësirën e tij të ekspozimit në Esplanade Saint Louis, në oborrin e Château de Vincennes, në një galeri arti të improvizuar të tetëmbëdhjetë pikturave të vogla por intensive të Albert York-ut në vaj. Piktori amerikan ishte i njohur për përshkrimet e tij me përmasa modeste të peizazheve idilike dhe natyrave të qeta me lule (Jackie Kennedy Onnasis ishte një nga fansat e tij më të mëdhenj) dhe, për ironi, është shfaqja e tij e parë dhe më e gjerë në Evropën Kontinentale. Anderson citoi gjithashtu artistin e njohur në shënimet e tij të emisionit, i cili dikur tha në mënyrë të famshme: “Ne jetojmë në një parajsë. Ky është Kopshti i Edenit. Vërtet. Eshte. Mund të jetë e vetmja parajsë që do të njohim ndonjëherë”. Pra, duhet ta festojmë jetën për aq kohë sa kemi privilegjin të jemi gjallë dhe veshja duhet të na ndihmojë të shijojmë praninë, qenien në moment.

Si një ftesë për të vizituar një shtëpi private, emisioni kishte shumë referenca tipike në shtëpi. Sixhade me lule dhe perime nga dhoma klasike britanike e vizatimit u bënë modele në fustane, këmisha ose pantallona. Qeni i dashur u shfaq në një model mozaiku në një fustan të shkurtër skulpturor A-line (rruazat e vogla të ndërlikuara kishin për qëllim të përsërisnin havjarin, meze të preferuara të të pasurve). Kishte edhe disa iluzione vizuale të fuqishme: fustane me modele që imitonin lëkurën e strucit që thuajse dukej si një lëkurë e vërtetë ekzotike. Të tjera trompe l'oeil përfshinin tartanet: çeqet shkriheshin fjalë për fjalë në byrynxhyk me feta mille-feuilles, duke fituar materialitet të mëtejshëm 3D dhe jakat e palltove ishin zbukuruar me atë që dukej si gëzof, por në fakt ishin gdhendje druri. Ndërsa kopsat e mëdha, zakonisht funksionale, shërbenin si një dekorim që binte në sy në fustanet e mbrëmjes me prerje sensuale dhe majat në kamoshi. Më shumë se një aksesor i thjeshtë, por një vepër arti.

 

Teksti: LIDIA AGEEVA