POSTUAR NGA HDFASHION / 27 Shkurt 2024

Fillime të reja: Tod's Vjeshtë-Dimër 2024

Për koleksionin e tij debutues vjeshtë-dimër 2024 për Tod's, Matteo Tamburini eksploroi nocionin e mjeshtërisë italiane dhe luksit të qetë.

Shfaqja u zhvillua në kasollen e pashfrytëzuar të tramvajit Darsena në Via Messina. Kushdo që vjen në Milano, e di se marrja e një tramvaji është një pjesë e stilit të jetesës milanez dhe Matteo Tamburini nuk mund të gjente një vend më të mirë për debutimin e tij në Tod's.

“Depoja e tramvajeve historike të Darsenës, simbol i energjisë dhe lëvizjes që gjallëron qytetin. Dualiteti midis jetës urbane dhe kohës së lirë, formale dhe informale, traditës dhe inovacionit përshkon koleksionin, i karakterizuar nga pjesë thelbësore dhe të sofistikuara”. Tamburini shpjegoi në shënimet e emisionit. I quajtur “In Motion”, koleksioni kishte të bënte me lëvizjen dhe pjesët që do t'ju shoqëronin gjatë ditës edhe nëse axhenda juaj është e mbushur me aktivitete të ndryshme. Banorët e qytetit nuk kanë gjithmonë kohë për të ndryshuar, kështu që ata janë në kërkim të veshjeve në harmoni me të gjitha mundësitë që Milani ka për të ofruar. Kishte shumë silueta që mund të funksiononin mirë në zyrë - mendoni për kostume të mprehta, pantallona leshi të relaksuar dhe këmisha me vija. Truk stilimi, ju duhet t'i vishni ato në dyshe për të qëndruar elegant në vjeshtën e ardhshme, e njëjta gjë vlen edhe për kardiganët prej kashmiri, të punuara për t'u shtruar me njëra-tjetrën. Nga rruga, këto pjesë mund të jenë një përshtatje e përkryer për aperitivo, një traditë e dashur italiane gjithashtu.

 

Trashëgimia e Tod-it i ka rrënjët në mjeshtërinë e lëkurës, kështu që drejtori i ri kreativ vazhdoi të eksploronte savoir-faire unike, duke paraqitur llogore me lëkurë çokollate të errët, pallto me lëkurë qingji blu (modeluar në mënyrë të përsosur nga Irina Shayk), xhaketa dhe fustane të përshtatura. në të zezë dhe një ansambël në të kuqe të Brigadës. Ai luajti edhe me disa prerje lëkure në palltot e leshta me dy fytyra që dukeshin pafundësisht elegante. Ashtu si rripat me kova ovale të pjekura në skarë dhe çanta me përmasa mesatare, të mëdha se sa jeta, me lëkurë të butë. Epo, sipas Matteo Tamburini, luksi i qetë definitivisht nuk do të dalë nga moda sezonin e ardhshëm.

"Tod's ka qenë në ADN-në time që kur u rrita duke parë babanë dhe nënën time të veshur mokasat e Tod's për raste të veçanta". Tamburini mendonte në prapaskenë. Rastësi me fat: ai lindi në Umbrino në rrethin Le Marche, i njëjti rajon i këpucëve nga vjen Tod's. Për koleksionin e tij debutues, stilisti riinterpretoi modele ikonike si Gommino dhe loafer, duke shtuar një grup delikate metalike. Versioni Yorky i këpucëve për vozitje Gommino gjithashtu mori një ndryshim: stilisti e pasuroi atë me thekë të hollë lëkure. Një tjetër veçori kryesore e koleksionit të këpucëve: çizmet e larta të frymëzuara nga motoçikletat me kopsat e sipërme anësore. Elegancë dhe femërore, dhe ndoshta shumë komode. 

 

Teksti: LIDIA AGEEVA