POSTUAR NGA HDFASHION / 29 Shkurt 2024

Fendi FW24: Mospërputhje mes Londrës dhe Romës

Kim Jones, drejtori artistik i modës dhe veshjeve të grave, ngadalë por me siguri po gjen rrugën e tij me veshjet e grave. Duke filluar me koleksionin e fundit, ai ka shtuar dekonstruksion në mini pantallonat e shkurtra të tij me ngjyrë deveje dhe tunikat e mëndafshta të stampuara, ka ndryshuar të gjithë paletën e ngjyrave – dhe këto ndryshime kanë ristrukturuar stilin e koleksioneve të tij të grave, duke rindërtuar të gjithë ansamblin dhe duke e bërë atë relevant.

Kjo punë ka vazhduar dhe avancuar në Fendi FW24. Kim Jones flet për një nga frymëzimet e tij për këtë koleksion: “Po shikoja vitin 1984 në arkivat e Fendi. Skicat më kujtuan Londrën gjatë asaj periudhe: Fëmijët e Blitz, romantikët e rinj, adoptimi i veshjeve të punës, stili aristokratik, stili japonez...” Gjithçka që ai përmendi është lehtësisht e dukshme në Fendi FW24: pallto të lirshme me shtresa, të lidhura me rripa dhe që të kujtojnë kimonot e ngrohta të errëta të dimrit; Xhaketa viktoriane të shtrënguara në bel, me një jakë të lartë të mbyllur dhe shpatulla të gjera të sheshta prej gabardine leshi, me pantallona të drejta, një fund me vijë a-line prej lëkure të trashë të lëmuar; pulovra me jakë breshkë të mbështjellë rreth shpatullave; pëlhurë plaid në nuanca të errëta.

 

 

 

 

 

Një burim tjetër i këtij frymëzimi rezulton të jetë krejtësisht e kundërta. “Ishte një moment kur nënkulturat dhe stilet britanike u bënë globale dhe thithën ndikimet globale. Megjithatë, ende me një elegancë britanike në lehtësi dhe duke mos dhënë asnjë mallkim atë që mendon dikush tjetër, diçka që i përshtatet stilit romak. Fendi ka një sfond në shërbime. Dhe mënyra se si vishet familja Fendi, është me të vërtetë me një sy në këtë. Më kujtohet kur takova për herë të parë Silvia Venturini Fendi, ajo kishte veshur një kostum shumë elegant utilitar – pothuajse një kostum Safari. Kjo formësoi rrënjësisht pikëpamjen time për atë që është Fendi: është se si vishet një grua që ka diçka thelbësore për të bërë. Dhe ajo mund të argëtohet ndërkohë që e bën këtë”, vazhdon z. Jones. Dhe kjo duket edhe më interesante dhe më pak e dukshme: si lidhen Roma dhe Londra në këtë qasje të përditësuar të Kim Jones? Natyrisht, Romës të vjen në mendje kur sheh pamjet e organzës rrjedhëse me një print që përshkruan kokat mermeri dhe statujat e Madonnas (njëra, me sa duket, është fjalë për fjalë Pieta e famshme e Mikelanxhelos nga katedralja San Pietro), rrathë me rruaza në pamje të tjera mëndafshi; xhaketa të holla me imitim shtresash, këmisha të bardha të qarta të një segnora romake, zinxhirë të mëdhenj dhe lëkurë të patëmetë italiane të përdorura për xhaketa dhe pallto. Çfarë i lidh të dyja këto pjesë në ansamblin më koherent dhe më të integruar të karrierës së Jones në Fendi? Para së gjithash, ngjyrat: këtë herë ai bashkoi një gamë të përsosur gri të errët, kaki, jeshile deti të errët, burgundy, kafe të thellë, panxhar dhe ngjyrë kafe. Dhe e gjithë kjo është e qepur dhe e lidhur me shkëndija të verdhë të ndritshme Fendi.

Rezultati ishte një koleksion mjaft i ndërlikuar, por sigurisht i bukur dhe i sofistikuar, në të cilin i gjithë ky shumështresor dhe kompleksiteti i dizajnit nuk duket më aq i detyruar, por duket si interesant dhe me një potencial të dukshëm dizajni që mund të zhvillohet dhe vendoset në drejtime të ndryshme. . Duket se së shpejti kjo lartësi do të pastrohet: Kim Jones si një stilist veshjesh për femra do të jetë në gjendje të bëhet po aq e lehtë, shpikëse dhe e lirë sa është një stilist veshjesh për meshkuj.


 

 

Teksti: Elena Stafyeva