ПОСТАВЕНО ОД HDFASHION / 13 март 2024 година

Влезете во куќата: Loewe есен-зима 2024 година од Џонатан В. Андерсон

За есен-зима 2024 година, Џонатан В. Андерсон им оддава почит на делата на Алберт Јорк, претворајќи го изложбениот простор во типична британска куќа и прославувајќи го сегашниот момент на живеење.

Loewe е кожна моќна куќа, па колекцијата вклучуваше неколку блузони од напа облечени со капа за шоу, дуксери со меки крзно и кожени авијатичарски јакни. Колекцијата се одликува со ревидирана верзија на најпродаваната чанта Squeeze. Разигран и храбар, култниот додаток доби уметничка преобразба, украсена со небесни птици или куче, извезени во микро-монистра.

Џонатан В. Андерсон сака да си поигрува со поимот пол, а со тоа изобилство од екстра долги јакни или капути за пушење, вошливи панталони и пижами. Бекстејџот забележа дека принцот Хари бил еден од неговите извори на инспирација и дека морал секогаш да се дотерува за часовите во интернат. Никој не носи сличен изглед, во секој случај, освен членовите на кралското семејство, па затоа беше предизвик да функционира во нов моден контекст. Па, злото успеа, парчињата изгледаа неодоливо Loewe.

Сите знаат дека Џонатан В. Андерсон има страст за уметноста. Така беше сосема природно за него да го трансформира својот изложбен простор на Esplanade Saint Louis, во дворот на Шато де Винсен, во импровизирана уметничка галерија од осумнаесетте мали, но интензивни слики во масло на Алберт Јорк. Американскиот сликар беше познат по своите претстави со скромни димензии на идилични пејзажи и цветни мртви природи (Џеки Кенеди Оназис беше еден од неговите најголеми обожаватели) и, иронично, тоа е негово прво и најобемно шоу во континентална Европа. Андерсон, исто така, го цитираше познатиот уметник во неговите белешки за шоуто, кој еднаш славно рече: „Живееме во рај. Ова е рајската градина. Навистина. Е. Можеби тоа е единствениот рај што некогаш ќе го знаеме“. Значи, треба да го славиме животот се додека ја имаме привилегијата да бидеме живи, а облеката треба да ни помогне да уживаме во присуството, битието во моментот.

Како покана за посета на приватна куќа, шоуто имаше многу типични референци за домот. Таписериите со цвеќиња и зеленчук од класичната британска дневна соба станаа обрасци на наметките, кошулите или панталоните. Саканото куче се појави во мозаичен модел на скулптурален краток фустан во А линија (малите сложени мониста требаше да го реплицираат кавијарот, омиленото мезе на богатите). Имаше и некои моќни визуелни илузии: фустани со дезени кои имитираат кожа од ној кои речиси изгледаа како вистинска егзотична кожа. Други trompe l'oeil вклучуваа тартани: чековите буквално се топат во шифон исечен со мил-феј, добивајќи дополнителна 3D материјалност, а јаките на палтото беа украсени со нешто што личеше на крзно, но всушност беа резби на дрво. Додека големите токи, обично функционални, служеа како привлечна декорација на вечерни тоалети со сензуални кроеви и врвови во велур. Повеќе од едноставен додаток, но уметничко дело.

 

Текст: ЛИДИЈА АГЕЕВА