ПОСТАВЕНО ОД HDFASHION / 6 март 2024 година

Јавачи во бура: деби на Шон МекГир за Александар Меквин есен-зима 2024 година

МекГир ја претстави својата деби колекција на стара железничка станица на периферијата на Париз, на најврнежливиот ден на париската модна недела: на тој начин, кисели жолти/зелени ќебиња поставени на секое седиште за гостите да се загреат. Во своите ревијални белешки, ирскиот дизајнер рече дека сака неговата прва колекција да биде „Груб раскош. Откривање на животното внатре“. Бекстејџот, МекГир објасни дека со оглед на тоа што тоа било неговото прво излегување за Александар Меквин, и се чувствува како аутсајдер, сакал да се фокусира на првите колекции на Ли како „Banshee“ (AW94) „The Birds“ (SS95) од 90-тите, кога покојниот дизајнер и самиот се чувствуваше како аутсајдер. „Она што ми се допаѓа кај него е што сето тоа е многу едноставно, но е малку извиткано. Се работи за создавање со што и да имате. Ли земал класични елементи како јакни, го извртувал и го дробел и гледал што се случува“. Значи, дефинитивно имаше чувство на „направи сам“ во колекцијата и енергијата на лондонската младина. Да, МекГир е тука да ги размрда работите, и така и направи! 

Шон Мекгир ја отвори својата колекција со изобличен фустан во црн ламиниран дрес кој се однесува на познатиот фустан од филм од „Птиците“, манекенката ги стегна рацете за градите. Вечерва се работеше за ликови од Лондон кои сеуште не ги знаете, но би сакале да ги запознаете. Потоа, имаше кожни ровови и детективски капи, и добра доза референци на Меквин - наметки со животински принтови, кисели бои, додатоци од рози и познатиот мотив на черепот. Силуетите беа доведени до крајност: големите густи плетења со јаки горе над главата (здраво, Мартин Маргиела!) беа еден од главните моменти на колекцијата. Имаше и некои неочекувани техники на мода: мини фустан со искршен лустер и црвен и портокалов вез со рефлектор на велосипед, како да е направен од предметите пронајдени по сообраќајна несреќа. И последните три изгледи, автомобилските фустани, изработени од челик, обоени како жолто Ферари, кобалтно сино Астон Мартин и црна Тесла. Мекгир објасни зад сцената дека неговиот татко е механичар, но тоа не е само почит на член на семејството, туку повеќе патување по патеката за сеќавање: во неговото детство тие секогаш разговарале за автомобилите и нивниот дизајн дома, а вака открил надвор треба да создава облици и форми за живот.

 

Кога подоцна оваа вечер, на прославата на Гвидо Палау за неговата нова линија за нега на коса за Зара, се вкрстив со семејството на Кети Ингланд (стилистот беше еден од најблиските пријатели на Ли), сите изгледаа малку збунети. Сите околу нас зборуваа за дебито на Мекгир, велејќи дека тоа е малку разочарувачки. Премногу идеи, но каде е визијата? Дали можеше да биде поинаку? Што ако овие чевли се премногу големи за да се вклопат? Па, одговорот на МекГир на критиките е сосема јасен, тој го цитира Ли Меквин кој по секој неуспех велел: „Попрво луѓето да го мразат тоа што го правам, отколку да не се омаловажуваат за тоа“. И тоа е она што го прави овој конкретен дизајнер добро одговара за куќата на Ли Меквин. 

Дебитантската колекција на Seán McGirr за Alexander McQueen, исполнета со референци за наследството на големиот дизајнер и минатото на неговиот наследник, предизвика бура од интерес, и позитивен и негативен. Но, тогаш тоа е само почеток. Не е лесно да се наполнат чевлите на голем дизајнер. Особено ако станува збор за големиот Ли Меквин, пофален од уредниците, купувачите, студентите и генерации модни ентузијасти. И доаѓањето веднаш по поранешната креативна директорка Сара Бартон, саканата десна рака на Ли која го негуваше неговото наследство од неговата смрт во 2010 година, не ја олеснува работата. 35-годишниот Шон Мекгир, роден во Даблин, се приклучи на иконата куќа пред само неколку месеци - пред да работи за Џонатан В. гигант Uniqlo. На неговото резиме има и престој во Дрис Ван Нотен. Импресивно.

Текст: ЛИДИЈА АГЕЕВА