ПОСТАВЕНО ОД HDFASHION / 27 февруари 2024 година

Нови почетоци: Тодс есен-зима 2024 година

За неговата деби колекција есен-зима 2024 година за Tod's, Матео Тамбурини го истражуваше поимот италијанска изработка и тивкиот луксуз.

Шоуто се одржа во напуштената барака за трамвај Дарсена во Виа Месина. Кој и да дојде во Милано, знае дека возењето со трамвај е дел од миланскиот начин на живот, а Матео Тамбурини не можеше да најде подобро место за своето деби во Тодс.

„Депото на историските трамваи Дарсена, симбол на енергијата и движењето што го анимираат градот. Двојноста помеѓу урбаниот живот и слободното време, формалното и неформалното, традицијата и иновативноста проникнуваат во колекцијата, карактеризирана со суштински и софистицирани парчиња“. Тамбурини објасни во белешките на емисијата. Наречена „In Motion“, колекцијата се однесуваше на движењето и парчињата што ќе ве придружуваат во текот на денот, дури и ако вашата агенда е преполна со различни активности. Жителите на градот немаат секогаш време за промена, па бараат облека во склад со сите можности што ги нуди Милан. Имаше многу силуети кои можеа добро да функционираат во канцеларијата - размислете за остри костуми, волнени панталони со опуштена форма и кошули со риги. Стилски трик, треба да ги носите во двојки за да останете шик следната есен, истото важи и за кардиганите од кашмир, изработени да се наслојат еден на друг. Патем, овие парчиња би можеле да бидат совршено прилагодени и за аперитиво, сакана италијанска традиција, исто така.

 

Наследството на Тод е вкоренето во изработката на кожа, така што неговиот нов креативен директор продолжи да ја истражува уникатната савоар-фера, презентирајќи ровови во темна чоколадна кожа, мантил во сина јагнешка кожа (беспрекорно моделирани од Ирина Шајк), скроени јакни и фустани во црно и ансамбл во црвено противпожарна бригада. Тој, исто така, си поигра со кожни кројки на волнени палта со две лица кои изгледаа бескрајно елегантно. Исто како и ремени со овални корпи на скара и торби со средна големина во меки кожи, поголеми од животот, преголеми и доволно за денот. Па, според Матео Тамбурини, тивкиот луксуз дефинитивно не излегува од мода следната сезона.

„Тод е во мојата ДНК уште откако пораснав гледајќи ги татко ми и мајка ми како носат мокасини на Тод за специјални прилики“. Тамбурините размислуваа зад сцената. Среќна случајност: тој е роден во Умбрино во областа Ле Марке, истиот регион за чевли од каде потекнува и Тод. За својата деби колекција, дизајнерот ги реинтерпретира иконските модели како Gommino и мокасината, додавајќи суптилен метал бенд. Верзијата Yorky на чевли за возење Gommino, исто така, доби преуредување: дизајнерот го збогати со тенки кожни реси. Уште еден белег на обувките на колекцијата: високи чизми инспирирани од мотори со горни странични токи. Шик и женствено, а веројатно и многу удобно. 

 

Текст: ЛИДИЈА АГЕЕВА