ПОСТАВЕНО ОД HDFASHION / 2 март 2024 година

Гучи FW24: триумф на клишеата

Колекцијата FW24 стана трета целокупна и втора готова облека дизајнирана од Сабато Де Сарно, така што имаме доволно за да заклучиме дали новото Гучи се појавило само по себе. Одговорот е, не, не - и ова е веќе сосема очигледно. Исто така, апсолутно е јасно дека ако има нешто што вреди да се разговара во врска со новата колекција, тоа се причините за оваа креативна неспособност.

Ајде да се соочиме со тоа - нема ништо особено лошо во она што го прави Де Сарно. Колекцијата е доста професионално направена, па дури и има извесен жар - би била совршена за некој чисто комерцијален бренд кој не се преправа дека е формативен за модата. Ако Де Сарно му се придружеше на Гучи по Фрида Џанини, сето ова ќе беше во ред, но тој го замени Алесандро Микеле, кој водеше модна револуција, ја обликуваше современата мода во категориите кои станаа вообичаени сега и го претвори Гучи во предводник на оваа револуција. Така Де Сарно дојде во Гучи на највисоката точка во неговата историја - да, не на самиот врв, но сепак во силна позиција, и тоа беше предизвикот што тој не успеа.

Што видовме овој пат на пистата? Микро-комбинезони и микро-шорцеви, обемни јакни од грашок, палта или кардигани, облечени без никаков долен дел - сето тоа или со високи чизми или со огромни платформи (што Де Сарно, очигледно, решил да направи свое парче со потпис). Микро нешто со големи тешки долги палта и ровови, slip фустани, со или без чипка, со или без шлиц, но сепак со истите високи чизми. Трикотажа и палта потстрижени со нешто како сјајна елка или светкави светки - и овој висечки светкав лак беше, се чини, единствената новина на новиот уметнички директор. Сè друго во оваа колекција се чувствува целосно заматено со претходната - и што е поважно со многу други направени од други луѓе.

Повторно, веќе многу пати сме го виделе овој светкав божиќен лак во колекциите на Dries van Noten - исто така на истите големи, долги палта. Овие високи чизми, дури и со слични гаќички/мини панталони и кардигани ги видовме во легендарната колекција на Prada FW09, а овие slip фустани со контрастна тантела дојдоа директно од колекциите на Phoebe Filo за Celine SS2016. И тоа ќе беше во ред доколку Сабато де Сарно ги смести сите овие референци во некој свој оригинален концепт, ги обработи преку некаква своја визија и ги вгради во сопствената естетика. Но, дури и ако има одредени вештини, на кои јасно се заснова неговата кариера, тој нема визија и идеја за Гучи како врвен моден бренд.

Па, што имаме овде? Има збир на модни клишеа, во кои можете да ги најдете сите актуелни трендови, склопени и наредени прилично уредно. Има прилично изнемоштен елегантен изглед кој изгледа како обид да се елиминира Микеле и да се оживее Форд. Постои воспоставена и прилично спектакуларна палета на бои со доминација на заситени црвени, зелени, теракота и печурки нијанси. Севкупно, постои длабоко изведена, но добро составена комерцијална колекција, во која Гучи несомнено полага големи комерцијални надежи - веројатно, сосема легитимни. Сепак, нема ништо во оваа колекција што ја дефинира модата, ни дава визија за себе во денешниот свет, ни го заробува умот и ги тера нашите срца да прескокнуваат. Потоа повторно, можеби амбициите на Гучи не се протегаат толку далеку - или барем не е во овој момент. Можеби гламурозирањето на стилот над суштината ќе стане нова модна реалност - но доколку тоа се случи, ќе се надеваме дека нема да биде долго.

 

Текст: Елена Стафиева