ПОСТАВЕНО ОД HDFASHION / 29 февруари 2024 година

Fendi FW24: Ноншалантност помеѓу Лондон и Рим

Ким Џонс, уметничкиот директор за мода и женска облека, полека но сигурно го наоѓа својот пат со женската облека. Почнувајќи од последната колекција, тој додаде деконструкција на своите мини шорцеви во боја на камила и печатени свилени туники, ја промени целата палета на бои - и овие промени го реструктуираа стилот на неговите женски колекции, обновувајќи го целиот ансамбл и го направија релевантен.

Оваа работа продолжи и напредна во Fendi FW24. Ким Џонс зборува за една од неговите инспирации за оваа колекција: „Ја гледав 1984 година во архивите на Фенди. Скиците ме потсетија на Лондон во тој период: децата на Блиц, новите романтичари, усвојувањето на работната облека, аристократскиот стил, јапонскиот стил...“ Сè што спомена е лесно видливо во Fendi FW24: слоевити широки палта, појаси и потсетуваат на топли темни зимски кимона; Викторијански јакни стиснати на половината, со висока затворена јака и широки рамни раменици од волнена габардина, со прави панталони, здолниште во линија од густа полирана кожа; џемпери со врат, обвиткани околу рамениците; карирана ткаенина во темни нијанси.

 

 

 

 

 

Друг извор на оваа инспирација се испоставува дека е сосема спротивен. „Тоа беше момент кога британските субкултури и стилови станаа глобални и ги апсорбираа глобалните влијанија. Сепак, сè уште со британска елеганција во леснотија и не давајќи му гајле за тоа што мисли некој друг, нешто што одговара на римскиот стил. Fendi има позадина во полезноста. И начинот на кој се облекува семејството Фенди, навистина е со око на тоа. Се сеќавам кога за прв пат ја запознав Силвија Вентурини Фенди, таа носеше многу шик утилитарен костум - речиси сафари одело. Тоа фундаментално го обликуваше моето гледиште за тоа што е Фенди: тоа е како се облекува една жена што треба да направи нешто суштинско. И таа може да се забавува додека го прави тоа“, продолжува г-дин Џонс. И ова изгледа уште поинтересно и помалку очигледно: како Рим и Лондон се поврзуваат во овој ажуриран пристап на Ким Џонс? Очигледно, на Рим му доаѓа на ум кога ќе го видите лелеавиот изглед на органза со принт на кој се прикажани мермерни глави и статуи на Мадона (една, се чини, е буквално познатата Пиета на Микеланџело од катедралата Сан Пјетро), кругови со мониста на други свилени изгледи; тенки желки со имитација на слоеви, остри бели кошули од римска сењора, големи синџири и беспрекорна италијанска кожа користена за јакни и палта. Што ги поврзува двата од овие делови во најкохерентниот и најинтегриран ансамбл во кариерата на Џонс во Фенди? Пред сè, боите: овој пат тој состави совршена палета на темно сива, каки, ​​темно морско зелена, бордо, длабоко кафеава, цвекло и тегет. И сето тоа е зашиено и поврзано со искри од светло жолто Фенди.

Резултатот беше прилично сложена, но секако убава и софистицирана колекција, во која сета оваа повеќеслојност и сложеност на дизајнот веќе не изгледаат толку принудени, туку изгледаат како интересни и со очигледен дизајнерски потенцијал што може да се развие и распореди во различни насоки. . Се чини дека наскоро оваа висина ќе се исчисти: Ким Џонс како дизајнер на женска облека ќе може да стане без напор, инвентивна и слободна како што е дизајнер на машка облека.


 

 

Текст: Елена Стафиева