02.04.2021

У квітні в Бабиному Яру з’явиться унікальна символічна синагога

У квітні Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» відкриє у Бабиному Яру новий об'єкт символічну синагогу та місце для молитви

Вона буде розташована на невеликій ділянці позаду пам'ятника «Менора» біля схилу яру, який традиційно є місцем скорботи, молитви та вшанування жертв трагедії для євреїв.

«Територія Бабиного Яру є місцем вбивства та вічного спочинку для десятків тисяч євреїв, які стали жертвами злочинного нацистського режиму. Нині тисячі людей відвідують Бабин Яр, аби вшанувати пам’ять жертв трагедії та помолитися за спочилих на цьому місці», – зазначив Яків Дов Блайх, головний рабин Києва та України, член Наглядової ради Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр».

Символічну синагогу у вигляді книги спроєктував швейцарський архітектор, професор Базельського університету Мануель Герц, який також є автором унікальної синагоги в Майнці, Конструкторські та художні роботи виконали українські механіки, інженери та митці.

«Мене надихнула ідея, що синагога може бути книгою, яку ми приходимо разом читати і потрапляємо у всесвіт розповідей, які розкривають історію. Сенс у тому, що вона буде зведена на священній землі. Це буде не лише данина пам’яті загиблим, але і погляд у майбутнє», – пояснив Мануель Герц.

Будівля висотою 11 метрів у закритому вигляді представляє собою пласку вертикальну конструкцію, яка відкривається вручну. Вона виготовлена з амбарного дуба сторічної давнини, який збирали з різних куточків України. Деревину збирали зі старих закинутих споруд.

Стеля символічної синагоги прикрашена візерунками у вигляді карти зоряного неба, що відтворює положення зірок 29 вересня 1941 року. Також конструкція оздоблена візерунками і текстами молитов, які повторюють інтер’єр старовинних синагог Західної України – у Ходорові та Гвіздці, які були знищені нацистами під час Другої світової війни. Розпис робили українські митці з майстерні C.I.Form.

«Старовинні синагоги розписували не професійній художники, а маляри, народні майстри. Вони працювали в стилі примітивізм, а це особливий талант, з яким потрібно народитися. Щоб відтворити таку манеру, нашій команді довелося трішки наче «розучитися» малювати, відійти від академізму. Також, оскільки конструкція відкривається і закривається, непросто було підібрати кольори, які б органічно виглядали, як при денному світлі, так і при штучному освітленні», – розповів художник майстерні C.I.Form Вадим Артеменко, який керував образотворчими роботами.

Незважаючи на чималі розміри, заглибленого фундаменту конструкція немає, вона розташовується на бетонній платформі, що нависає над яром.

«Це складна ділянка, є небезпека зсуву ґрунтів, поруч яр, є дерева, які не можна чіпати, та ми змогли встановити конструкцію без фундаменту, – розповів конструктор об'єкту Дмитро Писаревський. – Опорою для об'єкта є залізобетонна плита, яка стоїть на поверхні землі. Ми прибрали лише траву».

Зведення об’єкта відбувається в рамках реалізації меморандуму про співпрацю між Меморіальним центром Голокосту «Бабин Яр» та Міністерством культури та інформаційної політики України на підставі відповідних досліджень території та дозволу міністерства.

Нагадаємо, з ініціативою відкриття такого об'єкту на території Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» виступив Меморіальний центр спільно з головними рабинами Києва та України – Яковом Дов Блайхом (Об’єднання іудейських релігійних організацій України) та Моше Реувеном Асманом (Всеукраїнський єврейський конгрес). Ініціативу підтримав Головуючий у Всеукраїнської Раді Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО), Предстоятель Православної Церкви України, Митрополит Київський і всієї України Епіфаній.

 

поделиться
подписаться
НА НОВОСТИ
+380553332211